Za članice Udruge Women on Wine (WOW) organizirala sam obilazak nekih vinarija u Šibensko-kninskoj županiji. Nažalost dva dana nisu dovoljna, pa sam odabrala samo dio bogate ponude ove županije.
Prva destinacija bio je Knin, grad koji je lako zavoljeti zbog njegovih prirodnih ljepota. Okružen je s devet planina i Šarenim jezerima, a kroz njega protječe sedam rijeka. Planina Dinara, slap Krčić i jedna od najljepših i najvećih srednjevjekovnih tvrđava u Europi dio su onoga što možete obići u kraljevskom gradu. Mi smo posjetili tvrđavu, a pogled na prekrasan krajolik nikog nije ostavio ravnodušnim.
U selu Vrbnik, pokraj Knina, smještena je vinarija Burnum. Dočekala nas je Anđelka Amanović koja vodi vinariju, a uz vina smo kušali i delicije ovoga kraja, pršut, domaću basu (svježi sir) i ušećerene bademe. Njihov bijeli cuvee iz 2018. sam već ranije probala, pa sad mogu reći da su s ovim iz 2020. dosta napredovali. Cuve od maraštine, chardonnaya, pošipa i viogniera odlično je izbalansiran, a na nosu prednjače chardonnay i pošip. Na nepcu je vino slasno, kremozno, užitno. 14% alkohola tek malo grije grlo, ali nigdje ne iskače i ne smeta. Odležavanje u barique bačvi je dalo dodatnu zrelost vinu. Crni cuvee od merlota, cabernet sauvignona i cabernet franca je lijepo, nježno vino kojem je trebalo nešto vremena da se otvori i na nosu pokaže svu aromatiku.
Drugi dio dana proveli smo u vinariji Sladić u Plastovu kraj Skradina. Dočekali su nas tamo naši divni domaćini s osmijehom na licu, kao i uvijek. Ovu obiteljsku vinariju vode braća Ivan i Marko, prepustio im je to otac Joso, ali povremeno pomogne i on, pa je preuzeo našu grupu i odveo nas u mali obilazak sela. Za savršen ručak i desert koji nas je oborio s nogu zaslužna je majka Blaženka.
Ivan je vodio degustaciju, prezentirao nam vina, upoznao nas s načinom na koji rade i vizijom koju imaju.
Maraština je potpuna zvijezda ove vinarije, ali uz nju proizvode vina i od debita, plavine i lasina. Posvećeni su autohtonim sortama ovog kraja. Ono što mene posebno veseli je da svojim načinom rada ruše neke predrasude, recimo o debitu. Odličan je!
Na samom početku smo uživali u pršutu, siru i maslinama. Bilo je to zagrijavanje za peku. Teletina, janjetina i povrće bili su fantastično pripremljeni.
Gospodin Joso nas je nakon glavnog jela poveo u šetnju, do točka - izvora vode gdje smo rashladili butelju plavine pa u prirodi popili ove fine kapljice. Čuli smo i razne zanimljive priče iz prošlosti, posebno o starom načinu na koji se radilo vino, o nekim starim vrijednostima koje se i danas poštuju.
Na povratku u vinariju čekao nas je desert. Smokve, mascarpone, keks, šlag… bomba u svakom smislu, a uz njega smo kušali prošek od maraštine. Sjajna vina, sjajna obitelj, sjajna priča!
Nakon večere, noćenja i doručka u prekrasnom hotelu Borovnik u Tisnom, uz ručak smo degustirali vina obitelji Slamić. Davor Slamić nam je ispričao kako je počela ova vinska priča, prezentirao vina i družio se s nama. Teško je sažeti dojmove u jednom kratkom osvrtu.Hotel Borovnik je idealno mjesto za odmor, odiše toplinom i jednostavnošću, a sve je na zavidnoj razini. Osoblje izuzetno profesionalno, ljubazno i fokusirano na goste. Sobe lijepo uređene, ugodne, besprijekorno čiste i s pogledom na more - što je posebno lijepo.Ručak je bio u tri slijeda, a kuhara smo puno puta pohvalili jer smo uživali u okusima Dalmacije. Rižotom od morskih plodova kao predjelom nas je osvojio, a šampjerom i mahunama razmazio naša nepca. Vina su mi od ranije poznata, ali ostatak ekipe ih je tek upoznao. I moram reći, obećala sam im prije puta da će se zaljubiti u babić koji radi Dane Slamić. Tako je i bilo.
Didin sam, Ćaćin san, Rose i Syrah su dobili dosta komplimenata i lijepo su pratili ručak. Babić je zaista priča za sebe i pokazuje pravi potencijal ove sorte.
Završili smo sa sladoledom koji sami proizvode i zaključili da se u hotel Borovnik i vinima Slamić želimo opet vratiti.
Kako bismo zaokružili WOW izlet prije povratka u Zagreb posjetili smo i vinariju Vinoplod Šibenik.
Dočekala nas je sjajna ekipa, ali posebne simpatije dobio je vodič Krešo koji nas je čekao obučen u šibensku nošnju. Ispričao nam je malo o povijesti vinarije Vinoplod i načinu proizvodnje.
Davne 1959. godine u Šibeniku je osnovana vinarija Vinoplod, a 5 godina kasnije dobili su Juru, najpoznatije stolno vino.
U ovoj vinariji njeguju se autohtone sorte, pa u svojoj ponudi imaju debit, rose od plavine, babić i prošek. Uz domaću pancetu, pršut i sir kušali smo debit, rose i babić. Prošek je poslužen uz čokoladni kolač, kako i priliči.
Vinoplod ima i dugu tradiciju u proizvodnji jakih alkoholnih pića, a najpoznatija je travarica.
U novouređenoj kušaoni koja se nalazi tik uz vinski podrum, družili smo se uz puno smijeha, zanimljivih priča i dobrih vina.
Zanimljiva je priča o grbu koji se nalazi na logu vinarije, a na njemu su golubica koja ne može odoljeti grozdu babića i golub koji je štiti raširenim krilima.
Bio je ovo fantastičan izlet uz dobro društvo, a drugačije ne može ni biti kada su WOW-ice u pitanju.